Sinds 6 jaar werken studenten van de Retail & Business Academy in Weert mee in de HEMA Outlet Store. Waar het in het begin nog even zoeken was, is dit nu een nieuwe succesformule voor zowel Gilde Opleidingen als HEMA. Eigenaar René Witte: “Studenten krijgen zo een plek waar ze zichzelf écht kunnen ontwikkelen.”
De HEMA Outlet Store is de werkplek voor BOL-studenten van de retailopleidingen. Dit zijn studenten die nog bewust kiezen voor klassikaal les, in plaats van fulltime meelopen in een bedrijf, zoals een BBL-student. “Je merkt dat deze studenten zich nog oriënteren en eerst op meerdere plekken willen meekijken. Op deze manier proeven ze aan het werken in de detailhandel en de HEMA-formule.”
In de winkel van de HEMA Outlet beleven de studenten het winkelleven van A tot Z. De ene dag werken ze als winkelmedewerker, en de andere dag zijn ze verantwoordelijk als teamleider. Van het inboeken van de voorraad en het op orde houden van de winkel tot de uiteindelijke verkoop met kassaregistratie. De studenten krijgen veel vrijheid.
“Voor sommige studenten is dit hun eerste praktijkervaring. De ene student heeft dan meer begeleiding nodig dan de andere. Daarom is er vanuit HEMA een medewerker aanwezig. Uiteindelijk is het doel dat de studenten de winkel zelfstandig kunnen runnen en ook hun eigen initiatief tonen,” aldus René Witte.
Veel ruimte voor eigen initiatief
De studenten krijgen zo veel mogelijk vrijheid bij de HEMA Outlet. Chantal is één van de begeleiders: “Het is een Outlet Store, dus het is wel eens een verrassing welke producten we krijgen. Aan de hand van de producten geven we de studenten veel ruimte voor eigen initiatief. Stel we krijgen een grote lading kinderkleding, dan mogen ze zelf bepalen hoe ze deze in de winkel presenteren en voor welke prijs ze deze aanbieden. Er zijn enkele richtlijnen vanuit HEMA, dus daar leren ze dan ook mee omgaan.”
“Wat ik mooi vind aan dit project? Je ziet dat studenten bij ons een plek krijgen waar ze zich écht kunnen ontwikkelen. Dat vind ik de mooiste bijdrage die we kunnen leveren”, aldus René Witte. “Uiteraard is het voor ons ook fijn om extra medewerkers op de vloer te hebben. We hopen ze enthousiast te maken over ons bedrijf en HEMA, zodat ze in de toekomst misschien terugkomen.”
De toekomst van de retailsector
Om te helpen en mee te denken bij de ontwikkeling van de retailsector is René ook aangesloten bij het Centrum voor Innovatief Vakmanschap Retail (CIV Retail). Dit is een samenwerking tussen Gilde Opleidingen, VISTA College, gemeenten en het retail werkveld, waaronder HEMA. Samen zetten ze zich in voor aantrekkelijke, toekomstbestendige retailsector.
“Een ding is zeker, de fysieke winkel verdwijnt niet,” zegt René vol overtuiging. “Voor grote winkelketens geldt dat automatisering steeds belangrijker wordt. Bij HEMA hebben we ook zelfscankassa’s, maar we kunnen dit verder ontwikkelen met digitale prijskaartjes en digitaal voorraadbeheer. Daarnaast moet je zorgen voor een onderscheidend aanbod. Alles bij HEMA is private label, dat kun je nergens anders krijgen.”
Naast digitalisering is goede service en gastheerschap ook belangrijk. Zowel voor grote als kleine ondernemers. “Op prijs ga je niet meer winnen. Dan zoeken mensen wel online. Al zie je nu ook ‘Research Online, Purchase Offline’. 70% van de consumenten doet eerst online onderzoek en een groot deel gaat dan naar de fysieke winkel. Je moet ervoor zorgen dat je service en gastheerschap op orde zijn. Je moet met passie in de winkel staan en je klanten Bredeweg, Roermondgoed adviseren bij hun aankopen.”
Is er dan nog advies van René Witte aan beginnende ondernemers en studenten? “Zorg voor een goede voorbereiding en een plan, maar doe vooral ook gewoon! Je moet niet bang zijn als het even niet loopt. In een goed plan moet je blijven geloven. Je mag zeker bijsturen, maar geef niet op. Soms heeft het tijd nodig voordat je succesvol bent.”